Nūdienos pandeminių temų ir nuomonių informacijos gausa visuomenę padalino į įvairiais būdais savo ir visuomenės imunitetą puoselėjančias grupes, bendruomenes ar bendraminčius.
Šį kartą kviečiame atkreipti dėmesį į vieną iš jų – grūdinimąsi. Galbūt tai viena iš nedaugelio temų, dėl kurios visos pusės sutaria, kad tai yra svarbu ir būtina.
Užsigrūdinęs žmogus mažiau serga, tampa atsparesnis streso poveikiui, gerėja jo psichoemocinė būklė. Pasaulyje yra daug grūdinimosi būdų, formų, nulemtų klimatinės zonos, gyvenimo būdo ar tradicijų.
Atkreipkime dėmesį į grūdinimosi būdus, kurie yra tinkami mums - lietuviams – ir mūsų vaikams bei yra paprasti ir lengvai įgyvendinami. Grūdinimosi būdus ir svarbiausias grūdinimosi taisykles pristato „Sveikatos mokymo ligų ir prevencijos centro“ vaikų sveikatos stiprinimo skyriaus vedėja Daiva Žeromskienė.
Grūdinimosi būdai, kurie nieko nekainuoja
Lietuvos klimatinei zonai tinkamos grūdinimosi priemonės – oras, saulė ir vandens procedūros.
Oras – pradėkite nuo ramių pasivaikščiojimų, baikite aktyviu sportu gamtoje bet kokiomis oro sąlygomis. Naudojant tinkamą aprangą, netgi vaikui, vėjas ar lietus neturėtų būti priežastis nutraukti grūdinimąsi lauke. Buvimą lauke paverskite kasdiene tradicija, įpročiu.
Saulė – vitamino D šaltinis. Šiltuoju metų laiku saulė ir naudinga ir žalinga, todėl būtina laikytis tam tikrų taisyklių. Tam, kad vaikas gautų naudos ir saulės spinduliai nepakenktų, nepažeistų plonos odos, saulės vonioms rekomenduojamas rytinis laikas – iki 11 val., ir popietinis – nuo 16 val. Leisdami laiką lauke naudokite saulės apsaugos priemones, sekite gamintojo instrukcijas ir, reikalui esant, priemones tepkite papildomai. Taip pat stenkitės būti pavėsyje, o atvirose erdvėse naudokite natūralios šviesios medžiagos aprangą, pridenkite galvą, gerkite skysčius.
Vandens procedūros. Pradėkite nuo itin paprastų procedūrų – apliejimo kontrastinės temperatūros vandeniu. Tai galite padaryti tiesiog namuose. Maudynių metu vaiko rankas ar/ir kojas apliekite vėsesniu vandeniu. Keiskite vandens temperatūrą – šiltas, vėsesnis. Ilgainiui galima aplieti ir visą kūną, ir vis šaltesniu vandeniu. Nepamirškite šių procedūrų naudoti kiekvienų maudynių metu. Kitas būdas – maudynės ežeruose, jūroje, upėse ir t.t. Grūdinimąsi rekomenduojama pradėti šiltu metų laiku ir trumpučiais pasimaudymais, kai oro temperatūra apie 20 °C, o vandens telkinių – apie 23 °C, diena nevėjuota. Rekomenduojama maudynių trukmė – 2–3 minutės. Pablyškusi veido oda, mėlynos lūpos, pašiurpusi oda – požymiai, kad vaikui šalta ir reikia nutraukti maudynes.
Grūdinimosi svarbiausios taisyklės
- Pradėkite grūdintis šiltuoju metų laiku.
- Nepersistenkite, viską darykite trumpais, saugiais etapais.
- Grūdinkitės tik būdami sveiki.
- Grūdindamiesi nedarykite pertraukų, veikite nuosekliai, formuokite įpročius.
- Pasitarkite su sveikatos specialistais ar šeimos gydytoju.
Grūdinimasis ir fizinis aktyvumas gamtoje– sveikatą stiprinantis kompleksas
Sveikatos specialistai teigia, kad tai ir naudinga, ir turėtų būti madinga. Aktyvaus laisvalaikio gamtoje leidimo būdų gausa yra itin didelė, tik reikia susirasti savo mėgstamiausią. Kad rastumėte – reikia išbandyti.
Sportuoju gamtoje – priimk iššūkį ir tu!
Vilniaus miesto savivaldybės ir VšĮ „Active Vilnius“ iniciatyva – www.sportuojugamtoje.lt kviečia visus vilniečius aktyviai leisti laiką gryname ore bet kokiomis sąlygomis, grūdintis ir sportuoti. Čia rasite idėjų, trasų, lankytinų vietų ir siūlomų aktyvių pramogų sąrašą. Įstaigos taip pat kviečia net 20 Vilniaus miesto ugdymo klasių pasinaudoti nemokamomis „UNO Park Vilnius“ nuotykio parko pramogomis.